Eskitme Kremi Nedir ? 


Sanatsal Hobi çalışmalarınızda size eşlik edecek, mobilya yenileme ve diğer tüm dekoratif çalışmalarınızı düz boyama görünümünden çıkartarak doğal eskitme ve efekt görünümünü vermeye yarayan ürün eskitme kremidir.. Gerek tüm eskitme efekt çalışmaları olsun gerek budak aleti ile ağaç dokusu verme çalışmaları olsun rahatlıkla tercih edebileceğiniz su bazlı, kokusuz ve en önemlisi belgeler ile kanıtlanmış sağlığa hiçbir zararlı madde içermeyen bir üründür. 

 

Eskitme Kremi Hangi Alanlarda Kullanılır ? 

Tüm craft yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir bir üründür. Zigon sehpa boyama, konsol boyama, yatak odası takımı boyama kısaca tüm mobilya yenileme çalışmalarınızda, dekoratif obje, ahşap kutu, tabela ve benzeri yaşam alanlarınızı güzelleştirecek tüm ek uygulamalarda kullanılabilir. Uygulama fikirleri yazımızın devamında karşınıza çıkacaktır. 

Eskitme Kremi Hangi Teknikler ile Nasıl Uygulanabilir ?

Eskitme Kremi, birçok eskitme tekniklerinde tercih edilir ve birçok teknik ile uygulamaya uygun bir üründür. Sıklıkla tercih edilen ve hata payı en az olan teknikleri Sür-Sil Tekniği ve Kuru Süpürme Tekniğidir. Bunların haricinde Budak Aleti ile Doğal Ağaç Dokusu verme çalışmalarında da Eskitme Kremi kullanılabilir. Bunlar en popüler uygulama teknikleridir. Gelin bu tekniklerin ayrıntılarına ve püf noktalarına yazımızın devamında daha detaylı olarak bakalım.

Sür-Sil Tekniği; bu teknikte uygulama yapılırken Eskitme Kremi yanında ihtiyacımız olan diğer bir yardımcı ürün de Glazing Mediumdur. Glazing Medium boyanın geç kurumasını sağlayan çok          özel bir mediumdur. Boyanın geç kurumasını sağlayarak uygulama alanınızda dilediğiniz eskitme görünümünü rahatlıkla yakalamanızı sağlar. Peki bu teknik nasıl uygulanır şimdi detaylandıralım.

Sür-Sil Tekniği Nasıl Uygulanır ?

 1. Öncelikle uygulama yapacağınız alan tozdan ve kirden arındırılmış olmalıdır.
 2. Genel olarak eskitme işlemleri boya sonrası tercih edilen teknikler olduğundan ötürü boya işleminizin bitmiş kuruma sürelerinin geçmiş olması gerekir.
 3. Daha önceden hazırlamış olduğunuz boş bir kapta seçtiğiniz Eskitme Kremi ve Glazing Medium 1/1 ölçü homojen kıvama gelene değin karıştırılır. 
 4. Homojen kıvamda olan bu karışım fırça yardımıyla yüzeye uygulanır. 
 5. Herhangi bir bez, sünger yardımıyla sürülen alanlardaki karışım silinir. Yüzeydeki karşım ne kadar silinir ise renk daha da açılacaktır.
 6. İstediğiniz görüntüye ulaşana kadar silme işlemine devam edebilirsiniz. 
 7. İstediğiniz görüntüye ulaşıp efektlendirme işleminiz bittiğinde uygulama alanınızın darbelere karşı daha dayanıklı hale gelmesi için Su bazlı vernikler ile verniklemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde aşınmalar ve darbe aldığında hasarlar oluşabilir. 

-Renk tonunun daha açık tonlarda olmasını istiyorsanız Eskitme Kremi ile karıştıracağınız Glazing Medium miktarını artırabilirsiniz. Kuruma daha geç sağlanacak, fakat silme işlemini daha fazla yapabileceğinizden renk açıklığı daha sağlanabilecektir.  

Kuru Süpürme Tekniği; kuru süpürme tekniği ile eskitme çalışmaları Eskitme Kremi ve Eskitme Fırçaları ile uygulanabilecek bir tekniktir. Fırçaya alınan boya miktarı azaltılarak yüzeye fırça darbeleri şeklinde uygulama yapılır. Süpürme ismini buradan alır. Detaylı olarak kuru süpürme nasıl uygulanır yazımızın devamında anlatalım. 

 

Kuru Süpürme Nasıl Yapılır ?

 • Yine öncelik olarak uygulama yapacağınız alanın tozdan kirden arındırılmış, boyanmış temiz ve kuru olması gerekmektedir. 
 • Kuru Süpürme işleminde Eskitme Kremini herhangi bir ürün ile karıştırma yapmanız gerekmez. 
 • Eskitme Fırçaları ile uygulama yapılması tavsiye edilir. 
 • Fırçaya bir miktar Eskitme Kremi alınır.
 • Herhangi bir bez veya peçetede boyanın fazlası alınır. 
 • Daha az eskitme görünümü için fırçada boyayı iyice azaltmanız gerekir. Tam tersi daha yoğun çizgiler halinde görmek isterseniz biraz daha az azaltma yapabilirsiniz.
 • Geçişler yapılarak fırçada ile süpürme işlemi yapılır.
 • İstediğiniz görüntüye ulaşıncaya dek bu işlemi de devam ettirebilirsiniz.
 • Tüm işlemleriniz bittiğinde Su bazlı akrilik vernikler ile vernikleme yapmanızı tavsiye ederiz. 

Eskitme Kremi ile Ağaç Görünümü Verme

Eskitme Kreminin bir başka uygulama alanı ve tekniği de Budak Aleti yardımıyla doğal ağaç görünümü oluşturmadır. Yenileme çalışmalarınızda, dekoratif boyama çalışmalarınızda da tercih edebileceğiniz uyguladığınız alanda doğal ve sıcak bir ortam görünümü oluşturacaktır. 

Nasıl Yapılır ?

 • Uygulama alanınızın önceden boyanmış olması gerekmektedir. Bekleme sürelerine uyarak boya uygulaması yapmanız önemlidir.
 • Budak Aleti ile Ağaç görünümü verme çalışmalarında altta seçeceğiniz renk önemlidir. Çünkü oluşacak damarlar arasında o renk gözükecektir. Genellikle bu çalışmalarda tercih edilen daha doğal görünüm oluşturması için Amber rengi ve Dantel rengidir. Açık renk tonları daha hoş görünüm sağlayacaktır.
 • Yine seçeceğiniz Eskitme Kremi ile Glazing Medium 1/1 ölçü karıştırılır. (Rengin daha açık olmasını isterseniz Glazing Medium miktarını artırabilirsiniz.)  
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı fırça yardımıyla uygulama alanınıza sürün.
 • Ardından herhangi bir sünger yardımıyla, evinizde kullandığınız bulaşık süngeri veya sitemizde de bulunan kes kullan süngerler ile sürmüş olduğunuz boya üzerinden geçişler yapın. Bu şekilde boyayı yüzeye düzgün bir şekilde yaymış olursunuz. 
 • Sonrasında budak aleti ile şekil verme işlemine başlayabilirsiniz. 
 • Budak aletinin minik yuvarlak kısmı size bakacak şekilde şekillendirme işlemine başlayabilirsiniz. 
 • Burada önemli olan aleti kaldırmadan işlem yapmanızdır. 
 • Budak aletini oynatarak şekillendirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Budak aletine bulaşan fazla boyayı her defasında temizleyin.
 • Bu işlemi istediğiniz görüntüye ulaşıncaya dek tekrarlayabilirsiniz. 
 • İşlem tamamlandıktan sonra yine sünger yardımıyla yüzeysel olarak desenin üzerinden geçiş yaparsanız daha doğal bir görünüme kavuşacaktır. 
 • En son işlem olarak kuruma tamamen sağlandıktan sonra su bazlı akrilik vernikler ile verniklemenizi tavsiye ederiz. 

-Popüler olarak seçilen eskitme kremi rengi Espresso Eskitme Kremidir. En açık kahve tonu olarak da nitelendirebiliriz. Zevklerinize ve tercihlerinize uygun olarak dilediğinizi seçebilir birbirleri arasında karıştırma yaparak farklı renk tonları elde edebilirsiniz. 

Eskitme Kremi Renkleri