Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır ?

Günümüz trendlerinden mobilya yenileme çalışmaları popülerliğini gün geçtikçe artırmakta, büyük küçük herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Boya işlemi ile kaliteli zamanlar geçirilmekte ve sonucunda da eskiyen eşyaları yepyeni bir görünüme kavuşturmaktadır. Bu yazımızda özellikle kadın okurlarımızın dikkat noktası olan Mutfak Dolabı Boyama nedir, nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunlara değineceğiz. Özellikle Hybrid Multisurface serisi boyaları kullanarak düşük maliyetler ile eski mutfak dolaplarınızı güzelleştirebilir yenilenmiş görünümü kazandırabilirsiniz. Şimdi mutfak dolabı nasıl boyanır detaylara geçelim. 

 • Boya işlemine başlamadan önce belirli hazırlıklar yapılması gerekmektedir.
 • Bu hazırlıklar boya gelmesini istemediğiniz alanlara kağıt bant ile sınırlar yapmak, boya karıştırma kabınızı hazırlamak, fırça ve rulolarınızı hazırlamak olabilir. Tüm bunları boya işlemine başlamadan önce yaparsanız boya işlemi yaparken daha rahat olacaksınızdır.
 • Ön işlemlerden en önemlisi mutfak dolaplarınızı sirkeli su ile silmelisiniz. Sirkeli su tozdan, kirden ve öncesinde kullanılmış kimyasal temizleyicilerden yüzeyi arındıracaktır. 
 • Ön hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra boyanızın ilk katına başlayabilirsiniz. 
 • Rulo Tavası veya evinizde kendi imkanlarınız ile hazırlamış olduğunuz herhangi bir kaba boyayı dökün. Sadece ilk katınızda 4/1 oranında sulandırma yapabilirsiniz. Bu ilk katın çok ince olmasını sağlayacak ve tutuculuğun daha iyi olmasını sağlayacaktır. 
 • Sonrasında seçmiş olduğunuz rulonuza boyayı iyice yükleyin. 
 • Rulo tavasının tırtıklı bölümünde rulodaki boyayı ruloya iyice yedirmeli ve fazla boyayı sıyırmış olmalısınız. Rulo tavanız yoksa bu işlemi boya koyduğunuz kaptan farklı bir kapta yapmalısınız. 
 • Ruloya boya yükleme işlemi de gerçekleştikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz. 
 • Mutfak dolaplarınıza boya uygulaması yaparken ruloya kesinlikle baskı uygulamamalısınız. Baskı uygularsanız eşitsizlikler oluşacak ve bu diğer katlarda daha da yorulacağınız ve mutsuz olacağınız bir sonuç doğuracaktır. Ruloya baskı uygulamadığınız takdirde sonuç güzel olacak, yeterli bir boyama gerçekleşecek ve hem siz yorulmamış hem de sonuçtan gayet mutlu olacaksınızdır.
 • Boya uygulaması yaptığınız yerlerden tekrar tekrar geçmemeli, ruloda boya azalınca tekrar yükleme yapmalısınız. 
 • Rulonun girmediği alanlarda İpek uçlu zemin fırçalarını kullanmalısınız.
 • Bu şekilde ilk kat uygulamanızı bitirdikten sonra ikinci kat uygulamaya geçmek için 24 saat beklemelisiniz. Boya 24 saatte mi kuruyor gibi sorular bu aşamada kafanıza takılabilir. 24 saat bekleme amacımız boyanın tam anlamıyla kemikleşmesini sağlamaktır. Yoksa boya zaten 1 saat içerisinde kurumakta ve dokunabilir hale gelmektedir. 
 • 24 saat geçtikten sonra sünger zımpara ile çok baskı uygulamadan, silermişcesine bir sünger zımpara uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu boya uygulaması yaparken oluşmuş olan baloncukları alacak, yüzeyin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlayacak ve diğer katın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.  
 • Boyanızı rulo tavasına dökün ve kesinlikle 2. katta sulandırma yapmayın. Ruloya boyayı yükleyin, tırtıklı kısımda veya boş herhangi bir kapta azaltma işlemini yapın. Boyayı dolaplarınıza uygulamaya başlayabilirsiniz.
 • Yine 24 saat bekleyip sünger zımpara uyguladıktan sonra 3. kat işleminize de aynı şekilde başlayabilirsiniz. 
 • 24 saat sonra vernikleme işlemine başlayabilirsiniz. 

Mutfak Dolabı Hangi Boya İle Boyanır ?

Mutfak dolabı boyarken tercih edebileceğiniz Cadence boya çeşitleri Hyrbrid Multisurface Boyalar ve Very Chalky boyalardır. İkisi arasındaki farkları hemen detaylandıralım.

Hybrid Multisurface Boyalar; yarı mat görünümde tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilen boyalardır. 24 saat aralıklar ile 3 kat uygulanması tavsiye edilir. 99 renk seçeneği bulunmaktadır. tüm vernikler ile verniklenmeye uygun bir boya çeşididir. Mutfak dolabı boyarken tercih edebileceğiniz uygun boyalardandır. 

Very Chalky Boyalar; ultra kadife mat görünümde boya çeşididir. Dokusu ile diğer boya çeşitlerinden ayrılmaktadır. Mat kadife görünümü ile kusursuz ve muhteşem titizlikte görünüm sağlar. Ver Chalky boyalar sadece ahşap üzerinde kullanıma uygundur. Mutfak Dolabı boyası olarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 6 saat aralıklar ile 3 kat uygulanması tavsiye edilir. Dokusunu kaybetmemesi adına Kadife Mat Vernik ile verniklenmesi uygundur. Dilerseniz tabi ki diğer vernikleri de kullanabilirsiniz. 57 renk seçeneği bulunan Very Chalky boyalar özel yapısı sayesinde mutfak dolaplarınızı benzersiz görünüme ulaştıracak boya grubudur. 

Boya İşleminde Hangi Rulo ve Fırça Tercih Edilmeli ?

Boya işleminde kullanabileceğiniz birden fazla fırça ve rulo çeşidi bulunmaktadır. Bu konu başlığı altında bunları biraz daha detaylandırarak hangi rulo fırçanın sizin ihtiyacınıza yönelik olduğunu seçmenizde yardımcı olacaktır. 
Öncelikle Sanatsal hobi olarak biz boya işlemlerinde genellikle sünger rulo veya en az iz bırakan kadife kaplamalı ipek rulo kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Rulonuzun girmediği alanlarda da ipek uçlu fırçaları kullanmanız daha pürüzsüz bir boyama yapmanızı sağlayacaktır. 
Diğer rulo çeşitleri kadife ve polyamid başlıklı rulolardır. Bunları da talep ederseniz boya işleminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Mutfak Dolabı için Hangi Verniği Seçmeliyim ?

Ultimate Glaze Kalın Sır Vernik ve Taş Vernik kullanılması Sanatsal Hobi olarak tavsiyemizdir. 

-Ultimate Glaze Kalın Sır Vernik Mutfak dolabı boyama çalışmalarınız sonrasında yeterli koruyuculuğu sağlayarak, buhara, neme, temizleyicilere karşı dayanıklılık sağlayacaktır. Aynı zamanda darbe ve çizilmelerde de son derece koruyuculuk sağlayacak Ultimate Glaze Kalın Sır Vernik Parlak, Yarı Mat ve Mat seçeneklerinden oluşmaktadır. Parlak seçeneğini tercih ederseniz gayet ışıltılı ve parlak bir sonuç elde edersiniz. Yarı mat seçeneğini tercih ettiğinizde genellikle ışık vurduğunda yansımalı bir parlaklık fark edilir ama genel görünüm olarak normal bir görünüm veren bir seçenektir. Mat seçeneğinde ise tamamen mat hiç bir şekilde parlaklık göstermeyen bir görünüm elde edersiniz. Ultimate Glaze Kalın Sır Verniğin 3 seçeneğinde de aynı derecede koruyuculuk sağlanmış olur. 70 ml, 120 ml, 250 ml, 500 ml, 750 ml ve 2 litre boyut seçenekleri bulunur.

-Taş Vernik en dayanıklı vernik çeşididir. Mutfak Dolabı boyama sonrasında da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Taş vernik suya da dayanıklı bir verniktir. Çok parlak görünümdedir. Darbelere çizilmelere karşı ekstra dayanıklılık sağlayacaktır. 120 ml, 250 ml, 500 ml, 750 ml ve 2 litre boyut seçenekleri bulunur. 

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 1. Ruloya yeterli miktarda boya yüklenmeli ve muhakkak azaltılmalıdır.
 2. Rulo ile boya uygulaması yaparken ruloya kesinlikle baskı uygulanmamalıdır. Baskı uygulandığı takdirde eşitsizlikler meydana gelecek ve diğer katlarda bu durumun düzeltilmesi güç olacaktır.
 3. Tüm mobilya yenileme çalışmalarında boyayı ince katlar halinde uygulamanız gerekir. Duvar boyası yapar gibi bol bol değilde akmayacak damlamayacak incelikte boya uygulaması yapmalısınız. 
 4. Katlar arası sünger zımpara eşitsizlikleri ve pürüzleri gidermesi açısından önemli bir detaydır. Biz Sanatsal Hobi olarak muhakkak bunu tavsiye ederiz. 

Siz de mutfak dolaplarınızın klasik görünümünden sıkıldıysanız çok düşük maliyetler ile dolaplarınızın rengini değiştirebilir adeta yenilenmiş görünümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gerek tek şey Multisurface serisi veya Very Chalky serisi boya grubundan boya renginizi seçmek ve diğer ihtiyacınız olan tüm malzemeleri satın almak. Sanatsal Hobi satın aldığınız ürünlerin gönderimini hızlıca sağlayarak sonrasında da size uygulama da teknik destek sunmaktadır.