HYBRİD MULTİSURFACE İLE ZİGON SEHPA YENİLEME

 

Hobi ve dekorasyon çalışmalarında popülerliğini gün geçtikçe artıran mobilya yenileme çalışmalarında küçük parça olduğu için çoğu kişinin gözden çıkartıp ilk olarak başladığı zigon sehpalarıdır. Zigon sehpa ile başlayıp evinde neredeyse boyanmadık yer bırakmayan müşterilerimiz bu işten oldukça keyif almakta, hem zamanlarını verimli geçirmekte hem de işlem sonucu bambaşka sanki yeni alınmış bir mobilyaya ulaşmaktadır. Gelelim öncelik olarak sıklıkla tercih edilen Zigon Sehpa Boyama nasıl yapılır detaylandıralım.

Hybrid Multisurface serisi boyalarımızın 99 renk seçeneğinden herhangi birini seçerek işleme başlıyoruz. Bir 4’lü zigon sehpaya yaklaşık olarak 500 ml boya, 250 ml vernik ve rulo fırçalar kullanmanız gereken malzemelerdir. 

Boya Uygulaması Nasıl Yapılır ?

-Öncelikle Zigon sehpalarınızı sirkeli su ile silin. Sirkeli su ile silinmesinin amacı tozdan, kirden ve öncesinde kullanılan kimyasal temizleyicilerin yüzeyden tamamen temizlenmesini sağlamaktır. Bu sayede boya daha iyi tutunacak ve sonrasında boyada herhangi bir atma yaşanmayacaktır.

-Ardından rulo tavasına dökmüş olduğunuz boyayı boyanın 4/1 i kadar sulandırarak ilk kat boyama işlemine başlayabilirsiniz.

-Boya uygulaması yaparken ruloya eşit miktarda boya yüklemeli ve uygulama yaparken ruloya kesinlikle baskı uygulamamalısınız. Rulonun girmediği alanlarda İpek Uçlu Zemin fırçaları kullanarak ilk katı tamamlamalısınız.

-İlk kat işlemini bitirdikten 24 saat sonra bir sünger zımpara ile uygulama yaptığınız yüzeyi hafifçe zımparalamalısınız. Bu yüzeyi daha da pürüzsüzleştirecek ve diğer katın daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.

-24 saat aralıklar ile 3 kat boya uygulaması yaptıktan sonra eğer herhangi bir süsleme işlemi gerçekleştirmeyecekseniz vernikleme yapabilirsiniz.

-Vernikleme işlemini de biz Sanatsal Hobi olarak 24 saat aralıklar ile 2 kat uygulamanızı tavsiye etmekteyiz.

Zigon Sehpalar İçin Desen Fikirleri 


Gelelim zigon sehpalarınızı sadece renklendirmeyip bir de görünümünü tamamen değiştirerek, süsleme ve şekillendirme için neler yapılır, nasıl yapılır bunları anlatalım.

Çoğunlukla çiçek modelli Hazır Transferler ile, binlerce model Cadence Stencil ile ister düz ister dokulu çalışmalar yapabilir veya Eskitme efekt, mermer efekt görünümleri ile çalışmalarınızı daha da renklendirebilirsiniz. Eskitme efekt çalışması yapmak isterseniz Disstres Pasta- Eskitme Kremi konu başlıklı yazımız size uygulama konusunda yardımcı olacaktır.

Hazır Transfer kullanımı; çoğunlukla çiçekli desenler barındıran hazır transferler kullanımı oldukça kolay yenileme çalışmalarınızı oldukça renklendirecek ürünlerdir.

Hazır Transfer Nasıl Kullanılır ?

-Boya işlemini tamamladıktan sonra vernikleme yapmadan seçmiş olduğunuz herhangi bir hazır transferi uygun ölçülerde kesin. Kesme işlemi yapmanız şart değildir. Dilerseniz kesmeden de uygulama yapabilirsiniz.

-Hazır transfer kağıdının ön yüzünde yani deseni görmüş olduğunuz tarafta ince şeffaf bir jelatin bulunur. Bu jelatini çıkartıyoruz.

-Deseni uygulamak istediğimiz alana yapıştırıyoruz.

-Ardından arkasından ıslak sünger ile dairesel hareketler yaparak kağıt yüzeyden ayrılıncaya dek ıslatmaya devam ediyoruz.

-Kağıt ayrılmaya başladığında yüzeyden dikkatlice kağıdı çıkartabilirsiniz. Desen istediğiniz yüzeye transfer olmuş olacaktır.

-En son işlem olarak vernikleme yaparak yenileme çalışmanızı sonlandırabilirsiniz.

Cadence Stencil ile desen verme nasıl yapılır ?

Binlerce model stencil ile de yenileme çalışmalarınızı kolaylıkla şekillendirebilirsiniz. İster dokulu ister dokusuz yüzeyler elde edebilmeniz mümkündür.

Dokusuz bir yüzey için; seçmiş olduğunuz stencil modeli, bir veya daha fazlası renk boya yeterlidir. Desen için kullanacağınız renk tamamen sizin hayal gücü ve zevkinize kalmış, ister tek renk isterseniz de birkaç rengin kombinasyonu ile tasarımlarınızı renklendirebilirsiniz. 

-Seçmiş olduğunuz stencilı, stencil yapıştırıcısı veya kağıt bant yardımıyla yüzeye sabitlemelisiniz. 

-Sonrasından ponpon sünger, stencil fırçası veya 3'lü sünger rulo yardımıyla azar azar boya alarak stencil üzerinden boyama işlemi yapabilirsiniz. 

-Boya işlemi bitince stencil kalıbı yüzeyden çıkartmalısınız. 

Dokulu bir yüzey elde etmek isterseniz; rölyef pasta çeşitlerinden herhangi bir tanesi (klasik rölyef pasta, metalik rölyef pasta, diamond rölyef pasta..) uygulamanız için yeterlidir. Dilerseniz uygulama sonrası renklendirme, efekt çalışmaları uygulayabilirsiniz. 

-Yine seçmiş olduğunuz stencil modelini yüzeye sabitledikten sonra, uygulama için seçmiş olduğunuz rölyef pastayı spatula yardımıyla desen üzerinden uygulamalısınız. 

-Ardından stencil kalıbı çıkartıp kurumaya bırakmalısınız. 

-Renklendirme, efekt vs. gibi bir uygulamayı tam kuruma gerçekleştikten sonra yapabilirsiniz. 

-Tüm işleminiz bittikten sonra vernikleme yaparsanız uzun süreli olarak çalışmalarınızı koruyabilir ve kullanabilirsiniz. 

Tüm bu çalışmalardan tarzınıza ve zevkinize uygun olanı seçip işe başlamak çok kolay. Çok uygun ve düşük maliyetler ile eşyalarınızı bambaşka bir görünüme ulaştırabilirsiniz.