Mobilya Yenilemede Sıkça Sorulan Sorular

  • Özellikle beyaz boya uygulamasında dalgalanmalar olmaması için neler yapılmalı ?

Boya uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de dalgalanmalar oluşmasına sebep olmamaktır. Dalgalanmalar neden olur öncelikle biraz bundan bahsedelim.

-Ruloya yeterince boya yüklenmediğinde bu sorun ile sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Belirli yerlerde fazla boya belirli yerlerde ruloda boya olmadığından kaynaklı az boya olacak ve bu da yüzeyde eşitsizliklere sebep olacaktır. Ruloya boya iyice yüklenmeli ve ayrı bir yerde mutlaka fazlası alınmalıdır.

-Uygulama yaparken ruloya baskı uygulamak da dalgalanmalara sebep olan bir başka sebeplerdendir. Boya uygulaması yaparken ruloya baskı uyguladığınızda belirli alanlar yoğun belirli alanlar soluk kalacak sonuçta dalgalanma meydana gelmiş olacaktır. Uygulama yaparken ruloya baskı uygulamamalı, rulonun kendi ağırlığında gidip gelmesi sağlanmalıdır.

Pürüzsüz bir yüzey için nelere dikkat edilmelidir ?

Sıkça sorulan diğer bir konuda pürüzsüz yüzey olması için neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli sorularıdır. Birkaç püf nokta ile yenileme çalışmalarınızda pürüzsüz yüzeyler elde edebilmeniz mümkündür.

-Öncelikle uygulama yaparken aynı yerin üzerinden defalarca geçmemeli boyayı kalın tabaka şeklinde uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

-Pürüzler boyadan kaynaklı, kullandığınız rulodan kaynaklı zaman zaman oluşabilmektedir. Özellikle rulo ile uygulama yapılırken baloncuklar oluşabilmekte bunlar kuruyunca pürüz oluşturmaktadır. Bunlar için mutlaka katlar arası bekleme sürelerinin sonunda Sünger zımpara ile yüzeyi yüzeysel olarak zımparalamalısınız. Bu işlem uygulama alanınızı pürüzsüzleştirir ve diğer katın tutunması için de oldukça etkili olmaktadır.

-Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada rulo temizliğidir. Aynı ruloyu 2. ve 3. katta da kullanmayı hedefliyorsanız, rulonuzu iyice yıkamalı rulo içerisinde boya kalmadığından emin olmanız gerekmektedir. Rulo içerisinde kalan boya kuruyup siz tekrar uygulama yaptığınızda iz ve pürüz oluşmasına sebep olacaktır.

2. veya 3. kat uygulaması için 24 saat beklenmesi şart mıdır ?

-Uygulamada katlar arası beklemeniz daha sağlam, uzun ömürlü bir yenileme işlemi yapmanızı sağlar. Boya hızlıca kurumakta fakat hemen kemikleşmemektedir. Yüzey ile bütünleşmeyen boyada hemen uygulama yaparsanız yakın süreçte aşınmalar, belirli noktalarda atmalar ile sizi karşılaştırır. Bu yüzden katlar arası en az 24 saat beklenmelidir. Bekleme sürelerine uyarak yapılan tüm çalışmaların sonucu güzel olmaktadır. Uzun süreler uygulama alanınızı rahatlıkla kullanabilmeyi size sunar.

Hybrid Multisurface Boyalar ile tezgah ve fayans gibi yüzeylerde boyanabilir mi ?

Dünya markası konumuna ürün ve marka kalitesi ile kolaylıkla ulaşabilen Cadence, ürettiği Hybrid Multisurface Boyalar ile eskiyen mobilyalarınızı yenileme fırsatını en üstün kalite ile sunmuştur. Tüm Yüzeyler için özel olarak üretilen bu boya serisi ile elbette fayans, tezgah, seramik gibi yüzeylerde de uygulama yapabilirsiniz. Fakat mobilyaya göre, tezgah, fayans, seramik vb. yüzeylerde öncesinde uygulanması gereken medium, bekleme süresi ve uygulanan vernik çeşidi değişmektedir. Cadence ürünlerini sizler ile buluşturan %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Sanatsal Hobi olarak ne yenilemek isterseniz uygulama adımları ve uygulama sırasında teknik olarak ücretsiz destek sağlamaktayız. Bizimle iletişime geçerek boyamak istediğiniz tüm alanlar için destek alabilirsiniz.

Boya ve Vernik uygulama yapılırken sulandırılmalı mıdır ?

Boya uygulaması yaparken ilk katınızda 4/1 sulandırma yapabilirsiniz. 2. ve 3. katlarda kesinlikle sulandırma yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 1. kattaki sulandırmanın amacı da ilk katın daha ince uygulanması ve bir nevi astar vazifesini sağlamak amaçlanmıştır. Tutunmanın daha iyi olması için bu şekilde boya uygulaması yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Vernik uygulamasında ise kesinlikle sulandırma yapmamalısınız. Vernik darbelere karşı daha koruyucu olması ve uzun ömürlü kullanım sağlanması amacı ile uygulandığından su ile karıştırılırsa etkisi o oranda düşecektir. Bu sebepten ötürü vernik uygulamasında kesinlikle sulandırma yapılmamalıdır.

Boya öncesi zımpara yapılmalı mı ?

Yine en çok merak edilen sorulardan biri de uygulama öncesi yüzey zımpara yapılmalı mıdır olarak duymaktayız. Boya öncesi zımparalama yapmanıza gerek yoktur. Uygulama adımlarına dikkat ederek boya uygulamasına başlayabilirsiniz. Fakat şayet yüzeylerinizde atmalar, soyulan bölgeler var ve bunlar en ufak bir darbede kalkıyorsa o zaman zımparalama yapılması gerekir.

Boyalar karıştırılarak farklı renkler elde edilebilir mi ?

Tabi ki, boyalar kendi aralarında karıştırılarak farklı renk tonları elde edilebilir. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta karıştırma yaparken mutlaka boyaların aynı gruptan olması gerekir. Örneğin Multisurface serisi boyayı ancak yine Multisurface serisi bir boya ile karıştırmanız gerekir.

Rulo başlık ve fırçalar nasıl temizlenmeli ?

Kullandığınız su bazlı ürünleri rulo fırçadan temizlerken yine su ile temizlemeniz yeterlidir. Dikkat etmeniz gereken nokta rulo ve fırçada boya kurumadan temizlemeniz gerekmektedir. Boya kuruduktan sonra maalesef temizleme işlemi kolay olmamaktadır.