DUVAR DEKORASYON

Duvar dekorasyon çalışmaları bir çoğumuz için çok önemli bir detay olmasa da aslında bir ortama giriş yapıldığında en dikkat çeken alanlardır. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve sürekli olarak artış gösteren mobilya yenileme çalışmaları bir teşvik mahiyetinde olup bir çok hobi severi harekete geçirmiştir. Sadece mobilyaları için değil duvarlarında da yenileme çalışmaları aktif hale getiren kişiler önemli bir akıma imza atmış, ev dekorasyon fikirlerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Evimizin, çalışma alanlarımızın aslında en önemli ve en göz alıcı noktası olan duvarlarımıza neler yapabiliriz bu fikirler ile karşınızdayız. Birbirinden güzel fikirler ile yaşam alanlarınızı bambaşka bir boyuta taşıyacak fikirlerimiz yazımızın devamında. 

Beton Efekt ile Tuğla Görünümlü Duvarlar 

Basit uygulama ve ürünler ile duvarlarınızda doğal tuğla görünümü oluşturmanız mümkün. Dilerseniz dokulu dilerseniz dokusuz yüzeyli tuğla görünüm elde edebilirsiniz. Peki bu Tuğla görünümlü duvar nasıl yapılır detaylara geçelim. 

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler Cadence HD81 tuğla görünümlü stencil. 45x45 boyutunda stencil ile rahatlıkla duvar çalışmalarında uygulama yapabilirsiniz. Dokulu yüzey elde etmek isterseniz Beton Efekt Rölyef Pasta, Klasik Rölyef Pasta, Taş Efekt Rölyef pasta çeşitlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Sonrası renklendirme için uygun ürünlerdir. Bir de spatula tarzı bir ürün bu alanda ihtiyacınız olacak malzemelerdendir. Dokusuz bir yüzey isterseniz de herhangi bir akrilik boya grubundan seçeceğiniz renk ve rulo ile uygulama yapabilirsiniz. 

Dokulu Yüzey İçin; 
-Stencil' ı yüzeye geçici stencil yapıştırıcı veya kağıt bant yardımıyla yapıştırın. 
-Spatula veya kullanmadığınız bir kart ile seçmiş olduğunuz rölyef pastayı dikkatlice uygulamaya başlayın. 
-Tüm model üzerine uygulama yaptıktan sonra stencil yüzeyden çıkartılmalıdır. 
-Biraz kuruduktan sonra desenin yarım kalan kısmından devam edebilirsiniz. 
-Dilerseniz orantılı ilerleme dilerseniz de yarım yarım dağınık biçimde uygulamalar yapabilirsiniz. 
-Tüm yüzey bittikten sonra tercihinize bağlı olarak tek renk bırakabilir veya bir kaç renk kombini ile aralıklarla efektlendirme yapabilirsiniz. 

Duvarlarınızda gayet şık, farklı duracak bir sonuç elde edeceksinizdir. 

Duvar Boyama

 

Dokusuz Yüzey İçin; 
-Stencil' ı yüzeye geçici stencil yapıştırıcı veya kağıt bant yardımıyla yapıştırın.
-Ardından seçmiş olduğunuz herhangi bir akrilik boya ile rulo yardımıyla stencil üzerinden boyama işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. 
-Boya işlemini bitirince stencilı yüzeyden kaldırıp boya biraz kuruduktan sonra deseni devam ettirebilirsiniz. 

Sadece Tuğla görünümü ile değil diğer tüm stencil modelleri ile bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Birbirinden güzel duvar stencil modellerinden herhangi bir tanesini seçerek işleme başlayabilirsiniz. 

Geometrik Desenli Duvarlar 

Günümüzde popülerliğini oldukça arttırmış bir diğer uygulama ise duvarlarda geometrik desenlerin birden fazla desen ve renk ile kombinlenmesidir. Uygulaması oldukça basit olması ile birlikte ev ve ofis ortamlarında sıklıkla tercih edilen ortamları daha modern bir havaya bürüyen görünümler ortaya çıkarmaktadır. Gelelim nasıl yapılır kısmına.

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler, tercih edeceğimiz desen sayısına göre belirlediğimiz renklerde boyalar, sınırları daha belirgin ve düzgün ilerleyebilmek için kağıt bant ve pürüzsüz aynı zamanda rahat uygulama yapabileceğiniz fırça ve rulolar kullanacağınız malzemelerdir. 

Oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen vb. dilediğiniz desenleri kombinleyebilirsiniz. Dilerseniz de kağıt bant ile boydan boya çektiğiniz kendiliğinden geometrik desenler oluşturarak üzerinden boyama gerçekleştirebilirsiniz. 

Dekorasyon Fikirleri 

Boyama Fikirleri

Belirli bir çizgi ve desen kalıbı haricinde tamamen doğaçlama olarak geçişli tonlarda duvarlar elde edebilmeniz oldukça kolay. İşe başlama noktanız ne yapmak istediğiniz ve ne renk yapmak istediğiniz olsun. Çok basit çalışmalar ve uygun maliyetler ile sade, şık, modern duvarlar sizin ellerinizde. 

Ton geçişli duvarlar için, iki veya ikiden fazla renk ile işlem yapabilirsiniz. Öncelikle sınır çizip altı farklı üstü farklı renk yapmalısınız. Ardından hafif nemli bir sünger yardımıyla çizgi kısmından azar azar boya alarak geçişli tonu elde edebilirsiniz. Yakın ton koyudan açığa şeklinde uygulama yaparsanız sonuç sizleri memnun edecektir. 

Aksesuar Fikirleri 

Duvarlarınızda kullanacağınız bir takım aksesuarlarla da duvar dekorasyon çalışmalarını farklılaştırabilirsiniz. Yine evinizde bulunabilecek servis tabakları içerisini Hybrid Multisurface serisi boyalar ile çeşitli renkler ile boyayarak duvarlarınızın değişik alanlarından konumlandırarak farklı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Tabakların içlerine boyama harici çeşitli pirinç dekopaj kağıtlarını birbiri ile kombinleyerek tabak içlerinde değerlendirebilir, bu tabakları da duvarlarınızın çeşitli alanlarında konumlandırarak benzersiz modern görünümlü dikkat çekici duvarlara ulaşabilirsiniz.