CADENCE VERY CHALKY ile MOBİLYA YENİLEME

Very Chalky olarak gruplandırılan boyalar ultra mat kadife dokulu boyalardır. Uygulama yaptıktan sonra ultra mat görünümü ile objelerinizin mobilyalarınızın olağanüstü matlıkta görünmesini sağlayacak boya grubudur. Popülerliğini son hızıyla devam ettiren mobilya yenileme çalışmalarında da sıklıkla tercih edilen bir boyadır. Very Chalky boyalar özellikle vintage ve country görünümlerinin kolaylıkla elde edilebileceği grup boyalar olarak karşımıza çıkmakta. Ultra mat görünüm severlerin talebine en uygun boya olarak da adlandırabiliriz. İster eskitme efekt çalışmaları ile zenginleştirilebilir, isterseniz de sade boyama ile kadife mat görünümü sayesinde sadeliği ve asilliği savunan mobilyalara sahip olabilirsiniz. Very Chalky boyalar diğer boya gruplarına göre sadece ahşap ve mobilya da kullanılan boyalardır. Tüm yüzeyler için uygun olamayabilir. 4-6 saatte bir uygulama yapılabilir, mat boya olması sayesinde kapatıcılık açısından güçlü bir boyadır. Birden fazla renk seçeneği ile ortamlarınıza en uygun renkleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gelelim bu Very Chalky boyalar nasıl kullanılır, ne kadar sürede kurur detaylara. 

Very Chalky Nasıl Kullanılır ?

 • Öncelikle uygulama yapacağınız mobilyanızı sirkeli su ile silin. Sirkeli su ile silinmesinin amacı tozdan, kirden ve öncesinde kullanılan kimyasal temizleyicilerin yüzeyden tamamen temizlenmesini sağlamaktır. Bu sayede boya daha iyi tutunacak ve sonrasında boyada herhangi bir atma yaşanmayacaktır. 
 • Boya rulo tavası veya evinizde bulunan herhangi bir kaba boyayı iyice çalkalayarak kullanacağınız miktar kadar dökmelisiniz. 
 • Rulo veya fırçanıza bir miktar boya aldıktan sonra ilk kat uygulama işleminize başlayabilirsiniz. 
 • İlk kat uygulama bittikten sonra 4-6 saat sonra 2. kat işleminize başlayabilirsiniz. 
 • 2. kat uygulamaya başlamadan önce yüzeysel olarak bir sünger zımpara kullanmanızda fayda vardır. Sünger zımpara yüzeyi daha da pürüzsüzleştirecek ve diğer katın daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. 
 • Boya uygulamanız bittikten sonra vernikleme işlemini yapabilirsiniz. 
 • Very Chalky boyaların ilk kuruması yaklaşık 30-60 dakika arası gerçekleşmekte ama tam kemikleşme kuruması 4-6 saatte gerçekleşmektedir. Biz Sanatsal Hobi olarak bu 4-6 saati katlar arası muhakkak beklemenizi tavsiye ederiz. Daha sağlam bir yenileme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. 

Very Chalky boyalar için genel olarak dokusunu kaybetmemesi adına Mat vernik veya Style Matt Kadife Vernik kullanılması tavsiye edilir. Böylelikle hem eşyalarınızı darbelere karşı daha koruyucu hale getirecek hem de kusursuz mat görünümlü boyanızın dokusunu kaybetmeden korunmasını sağlayacaktır. 

Very Chalky boyalar ile sıklıkla tercih edilen bi diğer uygulama da wax ve zımpara kullanarak iki renkli vintage görünümlü eskitme çalışmasıdır. Mobilyalarınızın görünümünü başlı başına değiştirerek evinizin veya uygulama alanınızın bambaşka bir havaya bürünmesini sağlayacaktır. Bu işlem nasıl yapılır hemen detaylandıralım. 

Very Chalky ile Vintage Zımpara Eskitme 

Uygulama alanlarınızı sadelikten ve standart görünümden çıkartarak kusursuz matlıkta vintage görünümü elde etmeniz çok kolay. Yazımızın bu kısmında bu işlemi nasıl yaparsınız detayları ile anlatacağız. 

Öncelikle Very Chalky boyalardan görmek istediğiniz 2 renk veya set haline getirilmiş Very Chalky setlerden dilediğinizi seçmekle işe başlayınız. Set seçerseniz kullanacağınız malzemeler paket içerisinde bulunuyor. Eklemeniz gereken sadece fırça veya rulo olacaktır. Tek tek renk seçtiyseniz de artı olarak şeffaf Home Dekora Wax da almanız gerekecektir. Bir de asıl işlemi uygulayacağınız vintage zımpara veya sünger zımpara almayı unutmayın. 

Nasıl Yapılır ?

 • Uygulama yapacağınız alanı sirkeli su ile silerek tozdan, kirden ve kimyasal temizleyicilerden arındırın öncelik olarak. 
 • Sonrasında altta görünmesini istediğiniz rengi ilk kat olarak uygulama yapmalısınız. 
 • Kuruduktan sonra Şeffaf Home Dekor Wax'ı yüzeye fırça veya kes kullan sünger vb. yardımıyla yüzeye uygulayın. Kurutma makinası ile biraz kurutmanız gerekecektir. 
 • Ardından üstte gözükecek olan rengi uygulayın. 
 • Kuruma gerçekleştikten sonra sünger zımpara veya vintage zımpara ile bölgesel olarak zımparalama yapmalısınız. 
 • Zımparalama yaptıkça alttaki renk ortaya çıkacak, üstteki renk aralarından gözükerek doğal vintage eskitme görünümüne ulaşmanızı sağlayacaktır. 
 • Dilediğiniz görüntüye ulaşana dek zımparalama yapabilirsiniz.  
 • İşlem sonunda kusursuz görünümde bir yenileme ve vintage eskitme görünümüne ulaşmış olacaksınız.

Dresuar, yatak odası takımı, mutfak dolabı, salon takımı, orta sehpa, zigon sehpa, portmanto gibi tüm eşyalarınızı Cadence Very Chalky boyalar ile yenileyebilir, ister düz sadelikte isterseniz de eskitme efekt çalışmaları ile zenginleştirebilirsiniz. Çok yüksek bedeller ödemeden düşük maliyetler ile eşyalarını yenileyebilir, yaşam alanlarınızın görünümlerini dilediğiniz zamanda değiştirebilirsiniz.