Dekorasyon denince akla birden fazla fikir gelir fakat ne yapacağımızı nerden başlayacağımıza çoğu zaman karar veremeyiz. Birkaç değişik renk ve parça ile ev dekorasyonları tamamen boyut değiştirebilmekte ortam havasını önemli oranda farklılaştırabilmektedir. Dekorasyon denince akla ilk olarak satın alınıp ortama yerleştirilen ürünler gelir. Aslında ortamda bulunan ürünlerin yer değiştirmesi de bir dekorasyon çeşididir. Bunun yanı sıra bir de günümüzde oldukça popülerliğini sürdüren mobilya yenileme çalışmaları, renklerinden sıkıldığınız ama sağlamlığı son derece mükemmel olan mobilyalarınızı düşük maliyetler ile başka bir görünüme kavuşturmayı sunar. Dekorasyon çalışmalarınızda yenileme fikrini de sıklıkla düşünebilirsiniz. Özellikle ortamlarınızda uyum sağlamayan parçaları atmak veya yenisini almak yerine ortam renklerine uygun bir şekilde yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde zevkinize ve tasarımlarınıza uygun mobilyalar dönüştürecek ve bunlar için fahiş fiyatlar ödememiş olacaksınız. Sadece hali hazırda mobilyaları yenileme olarak düşünmemekte fayda var. Kullanmadığınız farklı parçaları da bir kaç dokunuşla benzersiz ürünler haline getirebilirsiniz. Nasıl mı ? Yazımızın devamında bunları detaylandırmış olacağız. 

KAŞIKLIKTAN DRESUARA 

Örneğin neredeyse tüm evlerde bulunan kimi zaman kullanılan ve çoğunlukla kullanılmayan bir kaşıklığı nasıl şık bir dresuara dönüştürebilirsiniz paylaşalım. Çok yüksek bedeller ödemeden ufak tefek değişiklikler ile kaşıklık kutusunu mükemmel bir dresuara dönüştürmeniz için gereken malzemeleri paylaşalım. Hobi dünyasının popüler ismi cadence tarafından özel olarak üretilen su bazlı mobilya boyalarından birini veya birkaçını seçerek işleme başlıyoruz. Boyalar ile ilgili Detaylı yazılara HYBRİD MULTİSURFACE BOYALAR İLE MUTFAK DOLABI YENİLEME ve VERY CHALKY BOYALAR İLE MOBİLYA YENİLEME buradan ulaşabilirsiniz. Boya işleminizi yaptıktan sonra satın alacağınız ayakları da boyayarak monte ediyorsunuz. Ve dresuarınız hazır. Düz boyama yaparak, stencil kalıplar ile değişik desenleri Farklı renkler ile kombinleyerek veya hazır desen pirinç dekopaj kağıtlarının bir yada birden fazla deseni kombinleyerek, ister dışa kısmına ister bambaşka görünüm için çekmece içlerine uygulayarak farklı tarzda görünüm ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem yeni bir mobilyaya sahip olacak hem de evinizde kullanılmayan çöpe gitmek üzere olan bir parçayı değerlendirebilirsiniz.

ESKİYEN TABAKLARDAN DUVAR AKSESUARI 

Bir diğer örnek olarak hepimizin evinde tek parça , takımdan bozulmuş servis tabakları bulunur. Bir kısmınız bunları atmayı tercih etse de bir kısım atmaya kıyamamaktadırlar. Bu tek parça tabaklar ile nasıl güzel tasarımlar ortaya çıkartıp duvarlarınızı vitrinlerinizi süsleyebilirsiniz detaylandıralım.
Su bazlı akrilik boyalar ile bu tabakları birkaç renk kombinasyonları ile boyayabilirsiniz. Binlerce çeşit stencil ile Farklı desenleri dilediğiniz renkler ile tabaklara aktarabilirsiniz. Diğer bir fikir olarak yine binlerce modeli bulunan pirinç dekopaj kağıtlarını da farklı desenleri kombinleyerek tabaklarınıza uygulayabilirsiniz. Düşük maliyet ve basit teknikler ile uygulama yapacağınız kullanılmayan tabak size çok şık duvar, vitrin aksesuarları olarak geri dönecektir.

MİNİMAL DUVAR DESENLERİ 

Sadece ufak dokunuşlar ile de ev, ofis ortamlarınızın havasını değiştirebilmeniz mümkün. Su bazlı akrilik boyalar ile duvarlarınızda uygulayacağınız minimal çizgiler bir aksesuar kullanmadan da dekorasyon oluşturabilme fırsatını sizlere sunmuş olur. Tüm çalışmalar gibi yine duvarlarda uygulanan bu teknik bütçe olarak çoğu kesime hitap edebilmekte ve uygulandığında güzel sonuçlar vermektedir. Detaylar için DUVAR DEKORASYON FİKİRLERİ yazımızı inceleyerek, yapılan yönlendirme ve fikirler ile duvarlarınızı şekillendirerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. 

STENCİL İLE SIRADIŞI ZEMİNLER 

Bir örnek daha paylaşacak olursak, 45x45 stencil modelleri ile zemin boyaması gerçekleştirerek ortamınızı bir anda farklı bir boyuta taşıyabilir. Özellikle son dönemde banyo, mutfak, ofis zeminlerinde sıklıkla tercih edilen bu çalışma çoğu kişinin ilgisini çekmekte ve mükemmel bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir veya birden fazla modeli kombinleyerek yapacağınız renklendirmeler hoş bir dekorasyon yaratmanızı sağlayacaktır.